fbpx
Wróć do wszystkich postów
Tomasz Kowcun Tomasz Kowcun | 04.03.2023

MVP i design thinking, czyli jak stworzyć idealny produkt

Marzeniem każdego przedsiębiorcy jest stworzenie produktu, który osiągnie sukces na rynku i zdobędzie uznanie użytkowników. Choć może to wydawać się trudne, istnieją sposoby na stosunkowo tanie i łatwe przygotowanie takiego produktu. W tym celu warto zwrócić uwagę na metodę MVP.

Zarówno początkujący, jak i doświadczeni biznesmeni marzą o wprowadzeniu na rynek nowego wynalazku, który go zrewolucjonizuje. Ci pierwsi często podejmują działania skupione na poszukiwaniu inwestorów poprzez założenie start-upu i pozyskaniu od nich środków na jego działanie, narażają się jednak na bardzo dużą szansę niepowodzenia. Ci drudzy korzystają ze swojego know-how oraz wieloletnich doświadczeń. W obu przypadkach jednak przekonanie o atrakcyjności i unikalności pomysłu może skłonić do pominięcia fazy badań, testów oraz realnej weryfikacji koncepcji.

Zaczynając rozważania o stworzeniu idealnego produktu, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej analizy opłacalności przedsięwzięcia, prognozowanie popytu oraz opracowanie strategii i rozwoju tego rozwiązania.

W tym kontekście MVP (Minimum Viable Product) i design thinking odgrywają kluczową rolę. MVP to innymi słowy, najprostsza wersja produktu, która pozwala na testowanie jego “rdzenia” i jednocześnie zawiera kluczowe funkcjonalności (często w formie dalekiej od perfekcji), które są potencjalnie najważniejsze dla klienta. Już na etapie powstawania zapewnia swoistą propozycję wartości, dzięki której firma może zarobić pierwsze pieniądze. Głównym celem jednak jest tutaj zbieranie danych na temat potrzeb odbiorców, aby dalej móc pod nie testować produkt w warunkach rynkowych. Słowem kluczowym jest tu "wartość". Niejasne słowo "viable" oznacza, że produkt faktycznie rozwiązuje problem użytkownika. A jeśli po testach okaże się, że nie jest wystarczająco rentowny, wszystko zaczyna się od nowa. Dlatego tak ważne jest słowo "minimal": im mniej zainwestujemy na początku, tym łatwiej będzie nam wyrzucić nieudany produkt i zbudować nowy.

Oto checklista do opracowania dobrego MVP:

 • Zdefiniuj konkretny problem i grupę docelową
 • Przeprowadź badania zarówno potencjalnych użytkowników jak i konkurencji
 • Znajdź minimalny zestaw funkcji, które są wystarczające do rozwiązania problemu
 • Nie zapomnij o testach

Design Thinking z kolei odpowiada za proces projektowania, koncentruje się na głębokim zrozumieniu potrzeb użytkowników i ich problemach. Design Thinking opiera się na trzech głównych założeniach. Pierwszym z nich jest koncentracja na użytkowniku i dogłębnym zrozumieniu jego uświadomionych oraz nieuświadomionych potrzeb. Drugim jest tzw. Kreatywna kolaboracja, czyli spojrzenie na problem z wielu perspektyw szukając nowych rozwiązań i unikając korzystania z już utartych schematów. Trzecim, równie ważnym założeniem jest eksperymentowanie i testowanie hipotez, gdzie buduje się i testuje prototypy, a następnie zbiera informacje zwrotne od ich użytkowników. Celem takiego podejścia jest projektowanie rozwiązań, które będą pożądane przez użytkowników, technologicznie wykonalne i ekonomicznie opłacalne.

Jak widzisz, MVP i Design Thinking są niejako naczyniami połączonymi.

Reasumując ten wątek należy pamiętać, że zastosowanie design thinking przynosi wiele wartości do rozwoju MVP, tj.:

 • Design thinking pomaga stworzyć produkt, który przynosi prawdziwą wartość dla użytkowników
 • Motywuje do jak najczęstszego testowania MVP
 • Promuje badania
 • Promuje kreatywne pomysły i oryginalne rozwiązania.

Dzięki takiemu myśleniu projektowemu prawdopodobnie stworzysz coś większego niż rzeczone MVP, które jest tylko i aż punktem wyjścia.

Jeśli Twojej firmie brakuje doświadczenia w zastosowaniu takich metod, ale masz świetny pomysł na produkt, dobrym rozwiązaniem może być powierzenie stworzenia prototypu zewnętrznemu działowi R&D (Research&Development, czy po polsku działowi Badań i Rozwoju).

Plusami takiego rozwiązania jest, m.in.:

 • Doświadczenie zespołu: Zewnętrzna firma R&D może przynieść ze sobą wartościowe doświadczenie i ekspertyzę w dziedzinie projektowania i rozwijania produktów. Zespół R&D może pomóc w identyfikacji najlepszych praktyk, technologii i trendów branżowych oraz zapewnić cenne wskazówki.
 • Wsparcie techniczne: Zewnętrzne R&D może zapewnić również wsparcie techniczne podczas tworzenia produktu MVP. Dzięki temu można uniknąć często pojawiających się problemów np. związanych z brakiem specjalistycznej wiedzy w wytwarzaniu komponentów czy rozwiązań.
 • Dostęp do nowych technologii i narzędzi: Dzięki nim można znacznie przyspieszyć proces tworzenia produktu i zapewnić, że będzie on zgodny z najnowszymi standardami i wymaganiami rynkowymi.
 • Wsparcie w procesie projektowania: Dział R&D może pomóc w procesie projektowania produktu MVP, zapewniając wskazówki na temat najlepszych praktyk projektowych i umożliwiając przeprowadzenie testów na wczesnym etapie projektowania. Dzięki temu można szybko zidentyfikować i rozwiązać problemy, które są związane z projektem i uniknąć kosztownych pomyłek.
 • Oszczędność czasu i kosztów: Korzystanie z zewnętrznego zespołu R&D może znacznie przyspieszyć proces tworzenia produktu i zapewnić oszczędność czasowo - kosztową. Dzięki temu można szybciej wejść na rynek i rozpocząć generowanie przychodów z wytworzonego rozwiązania.

Wykorzystanie zewnętrznego działu R&D w tworzeniu produktu opartego na metodach MVP i Design Thinking może przynieść wiele korzyści i przyspieszyć proces tworzenia innowacyjnego produktu. Dzięki współpracy z zewnętrznym zespołem R&D można zapewnić cenne wskazówki projektowe, wsparcie techniczne i dostęp do najnowszych technologii, co może znacznie poprawić jakość i funkcjonalność produktu oraz zwiększyć jego szanse na sukces na rynku.

Podsumowując, do kwestii tworzenia projektu w oparciu o metodę MVP i Design Thinking możesz podejść na trzy sposoby:

możesz zająć się realizacją swojego projektu we własnym zakresie, używając własnych zasobów i dotychczas zdobytej wiedzy.

Drugą opcją jest przekazanie wykonawstwa swojego wynalazku zewnętrznemu realizatorowi posiadającemu odpowiednie know-how.

Trzecim wyjściem natomiast jest połączenie kompetencji obydwu zespołów, gdzie każdy będzie zajmował się tym na czym zna się najlepiej.

Najważniejsze jest to, aby na koniec dnia Twój pomysł odniósł sukces i w miarę możliwości zmieniał życie na prostsze i lepsze.

Przeczytaj również

Bez kategorii | 04.03.2023 | 3 min read

Jak pozyskiwać fundusze na innowacje z UE

Współcześnie, innowacyjność stała się kluczowym czynnikiem, który decyduje o sukcesie i długotrwałym rozwoju przedsiębiorstw. Jednym...

Czytaj więcej

Bez kategorii | 04.03.2023 | 3 min read

Jak oszczędzać energię w firmie?

W dzisiejszych czasach oszczędzanie energii jest jednym z najważniejszych zadań, przed jakimi stają nie tylko...

Czytaj więcej

Bez kategorii | 28.02.2023 | 3 min read

Propozycja wartości, czyli co zrobić, żeby klienci polubili Twój nowy produkt

Jakie są elementy skutecznej propozycji wartości? Na współczesnym, niezwykle konkurencyjnym rynku, kluczowym czynnikiem decydującym o...

Czytaj więcej