fbpx
Wróć do wszystkich postów
systemy sterowania
Tomasz Kowcun Tomasz Kowcun | 04.03.2023

MVP i design thinking, czyli jak stworzyć idealny produkt

Wszystko zaczyna się od marzeń

Marzeniem każdego przedsiębiorcy jest stworzenie produktu, który osiągnie sukces na rynku i zdobędzie uznanie użytkowników. Choć może to wydawać się trudne, istnieją sposoby na stosunkowo tanie i łatwe przygotowanie takiego produktu. W tym celu warto zwrócić uwagę na metodę MVP.

Zarówno początkujący, jak i doświadczeni biznesmeni marzą o wprowadzeniu na rynek nowego wynalazku, który go zrewolucjonizuje. Ci pierwsi często podejmują działania skupione na poszukiwaniu inwestorów poprzez założenie start-upu i pozyskaniu od nich środków na jego działanie, narażają się jednak na bardzo dużą szansę niepowodzenia. Ci drudzy korzystają ze swojego know-how oraz wieloletnich doświadczeń. W obu przypadkach jednak przekonanie o atrakcyjności i unikalności pomysłu może skłonić do pominięcia fazy badań, testów oraz realnej weryfikacji koncepcji.

Zaczynając rozważania o stworzeniu idealnego produktu, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej analizy opłacalności przedsięwzięcia, prognozowanie popytu, diagnoza potrzeb, definiowanie problemu oraz opracowanie strategii i rozwoju tego rozwiązania.

MVP - klucz do testowania produktu

W tym kontekście MVP (Minimum Viable Product) i design thinking odgrywają kluczową rolę. MVP to innymi słowy, najprostsza wersja produktu, która pozwala na testowanie jego “rdzenia” i jednocześnie kluczowe funkcjonalności (często w formie dalekiej od perfekcji), które są potencjalnie najważniejsze dla klienta. Już na etapie powstawania zapewnia swoistą propozycję wartości, dzięki której firma może zarobić pierwsze pieniądze. Głównym celem jednak jest tutaj zbieranie danych na temat potrzeb odbiorców, aby dalej móc pod nie testować produkt w warunkach rynkowych. Słowem kluczowym jest tu "wartość". Niejasne słowo "viable" oznacza, że produkt faktycznie rozwiązuje problem użytkownika. A jeśli po testach okaże się, że nie jest wystarczająco rentowny, wszystko zaczyna się od nowa. Dlatego tak ważne jest słowo "minimal": im mniej zainwestujemy na początku, tym łatwiej będzie nam wyrzucić nieudany produkt i zbudować nowy.

Oto checklista do opracowania dobrego MVP:

  • Zacznij od definiowania problemu i określenia grupy docelowej
  • Przeprowadź badania zarówno potencjalnych użytkowników jak i konkurencji
  • Znajdź minimalny zestaw funkcji, które są wystarczające do rozwiązania problemu
  • Nie zapomnij o testach

Proces Design Thinking - projektowanie skoncentrowane na użytkowniku

Z kolei Design Thinking, czyli myślenie projektowe odpowiada za proces projektowania, koncentruje się na głębokim zrozumieniu potrzeb użytkowników i ich problemach. Metody Design Thinking opierają się na trzech głównych założeniach. Pierwszym z nich jest koncentracja na użytkowniku i dogłębnym zrozumieniu jego uświadomionych oraz nieuświadomionych potrzeb. Drugim jest tzw. Kreatywna kolaboracja, czyli spojrzenie na problem z wielu perspektyw szukając nowych rozwiązań i unikając korzystania z już utartych schematów. Trzecim, równie ważnym założeniem jest eksperymentowanie i testowanie hipotez, gdzie buduje się i testuje prototypy, a następnie zbiera informacje zwrotne od ich użytkowników. Co ważne, proces testowania powinien odbyć się w realnym środowisku. Celem takiego podejścia jest projektowanie rozwiązań, które będą pożądane przez użytkowników, technologicznie wykonalne i ekonomicznie opłacalne. Porażka na etapie prototypowania powinna prowadzić do wdrożenia usprawnień w projekcie.

Połączenie sił MVP i Design Thinking

Jak widzisz, model MVP i Design Thinking są niejako naczyniami połączonymi i nie mają sztywnych ram.

Reasumując ten wątek należy pamiętać, że zastosowanie design thinking przynosi wiele wartości do rozwoju MVP, tj.:

  • Design thinking pomaga stworzyć produkt, który przynosi prawdziwą wartość dla użytkowników
  • Motywuje do jak najczęstszego testowania MVP
  • Promuje badania
  • Promuje generowanie pomysłów i oryginalne rozwiązania zdefiniowanych problemów.

Dzięki takiemu myśleniu projektowemu prawdopodobnie stworzysz coś większego niż rzeczone MVP, które jest tylko i aż punktem wyjścia.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Badanie rynku — przewodnik do skutecznego pozyskiwania i analizowania informacji

Korzyści z zewnętrznego działu R&D

Jeśli Twojej firmie brakuje doświadczenia w zastosowaniu takich metod, ale masz świetny pomysł na produkt, dobrym rozwiązaniem może być powierzenie stworzenia prototypu zewnętrznemu działowi R&D (Research&Development, czy po polsku działowi Badań i Rozwoju).

Plusami takiego rozwiązania jest, m.in.:

  • Doświadczenie zespołu: Zewnętrzna firma R&D może przynieść ze sobą wartościowe doświadczenie i ekspertyzę w dziedzinie projektowania i rozwijania produktów. Zespół R&D może pomóc w identyfikacji najlepszych praktyk, technologii i trendów branżowych oraz zapewnić cenne wskazówki.
  • Wsparcie techniczne: Zewnętrzne R&D może zapewnić również wsparcie techniczne podczas tworzenia produktu MVP. Dzięki temu można uniknąć często pojawiających się problemów np. związanych z brakiem specjalistycznej wiedzy w wytwarzaniu komponentów czy rozwiązań.
  • Dostęp do nowych technologii i narzędzi: Dzięki nim można znacznie przyspieszyć budowanie prototypów i proces tworzenia produktu, a także zapewnić, że będzie on zgodny z najnowszymi standardami i wymaganiami rynkowymi.
  • Wsparcie w procesie projektowania: Dział R&D może pomóc przeprowadzić mapowanie problemu, a także w procesie projektowania produktu MVP, zapewniając wskazówki na temat najlepszych praktyk projektowych i umożliwiając przeprowadzenie testów na wczesnym etapie projektowania. Dzięki temu można szybko zidentyfikować i rozwiązać problemy, które są związane z projektem i uniknąć kosztownych pomyłek.
  • Oszczędność czasu i kosztów: Korzystanie z zewnętrznego zespołu R&D może znacznie przyspieszyć proces tworzenia produktu i zapewnić oszczędność czasowo - kosztową. Dzięki temu można szybciej wejść na rynek i rozpocząć generowanie przychodów z wytworzonego rozwiązania.

Wykorzystanie zewnętrznego działu R&D w tworzeniu produktu opartego na metodach MVP i Design Thinking może przynieść wiele korzyści i przyspieszyć proces tworzenia innowacyjnego produktu. Dzięki współpracy z zewnętrznym zespołem R&D można zapewnić cenne wskazówki projektowe, wsparcie techniczne i dostęp do najnowszych technologii, co może znacznie poprawić jakość i funkcjonalność produktu oraz zwiększyć jego szanse na sukces na rynku.

Sukces na rynku dzięki MVP i Design Thinking

Podsumowując, do kwestii tworzenia nowych produktów w oparciu o metodę MVP i Design Thinking możesz podejść na trzy sposoby:

możesz zająć się realizacją swojego projektu we własnym zakresie, używając własnych zasobów i dotychczas zdobytej wiedzy.

Drugą opcją jest przekazanie wykonawstwa swojego wynalazku zewnętrznemu realizatorowi posiadającemu odpowiednie know-how.

Trzecim wyjściem natomiast jest połączenie kompetencji obydwu zespołów, gdzie każdy będzie zajmował się tym na czym zna się najlepiej.

Najważniejsze jest to, aby na koniec dnia Twój pomysł odniósł sukces i w miarę możliwości zmieniał życie na prostsze i lepsze.

Chcesz stworzyć nowy produkt, ale nie masz do tego zasobów? Wypełnij formularz i umów się na bezpłatną konsultację. Zapewnimy Ci wsparcie technologiczne na każdym etapie projektu — od ekspertyzy po rozpoczęcie produkcji seryjnej.

Przeczytaj również

Projektowanie innowacji | 18.04.2024

Ulepszanie istniejących urządzeń – strategie i metody zwiększania wartości dla klienta

Świat zmienia się bardzo szybko. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że czas życia produktu skraca się....

Czytaj więcej

Projektowanie innowacji | 16.07.2024

Dlaczego warto digitalizować produkty?

W erze cyfrowej, gdzie technologia przenika niemal każdy aspekt naszego życia, digitalizacja produktów staje się...

Czytaj więcej

Projektowanie innowacji | 03.07.2024

Znaczenie konsultacji w procesie tworzenia nowych produktów. Dlaczego warto korzystać z porad ekspertów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie technologicznym, proces tworzenia nowych produktów wymaga nie tylko innowacyjnych...

Czytaj więcej

Trendy | 21.06.2024

Jak AI wpłynie na projektowanie elektroniki?

Sztuczna inteligencja (AI) wkracza w wiele dziedzin życia, a jej wpływ na projektowanie urządzeń elektronicznych...

Czytaj więcej