fbpx
Wróć do wszystkich postów
systemy sterowania
Tomasz Kowcun Tomasz Kowcun | 04.03.2023

Jak oszczędzać energię w firmie?

Dlaczego oszczędzanie energii jest kluczowe dla przedsiębiorstw

W dzisiejszych czasach oszczędzanie energii jest jednym z najważniejszych zadań, przed jakimi stają nie tylko duże, ale i małe czy średnie przedsiębiorstwa. Ceny energii ciągle rosną. Według Eurostatu, w 2021 roku krajowe ceny u producentów przemysłowych wzrosły o 73,6% w skali roku (źródło: https://bit.ly/energia-ceny)! Co więcej, sytuacja geopolityczna na rynku surowców energetycznych wciąż jest niepewna. Dlatego coraz więcej firm zwraca uwagę na nowoczesne technologie, które pozwalają na oszczędzanie energii i zmniejszanie kosztów.

Analiza opłacalności działań oszczędnościowych

Jednym z kluczowych czynników skutecznej polityki oszczędnościowej jest przeprowadzenie analizy opłacalności działań zmierzających do oszczędności. Ważnym aspektem jest tutaj również to, że duże firmy, według polskiego prawa, mają obowiązek przeprowadzania audytu energetycznego raz na cztery lata, w wyniku którego, dowiadują się w jakim obszarze powinny poszukiwać oszczędności. W tym celu wiele firm zwraca się do zewnętrznego działu R&D, który zajmuje się badaniami i rozwojem w zakresie nowych technologii. Taki dział badawczo – rozwojowy jest w stanie opracować firmie przykładowy system pozwalający na redukcję kosztów energii lub pomóc w optymalizacji procesów czy ich automatyzacji.

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na decyzję o wdrożeniu nowych technologii związanych z oszczędzaniem energii, jest amortyzacja kosztów, które poniosło się w związku z wprowadzeniem automatyzacji. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań może wymagać pewnego nakładu finansowego, ale dzięki redukcji kosztów energii można zwrócić ten nakład w określonej perspektywie czasowej. Warto jednak pamiętać, że redukcja kosztów energii to nie tylko korzyści finansowe, ale także pozytywny wpływ na środowisko.

Wpływ innowacji energetycznych na konkurencyjność przedsiębiorstwa

Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań energetycznych do firm to również sposób na zwiększenie konkurencyjności na rynku. Firmy, które inwestują w ten obszar, unowocześniają swoje procesy i są lepiej zoptymalizowane kosztowo, co przekłada się na zwiększenie zysków, które można przekierować na działania związane, np. z promocją firmy, stworzeniem nowego produktu i wprowadzeniem go na rynek czy zatrudnieniem wysoko wykwalifikowanego specjalisty. Ważnym krokiem (o ile nie najważniejszym!) jest analiza zużycia energii elektrycznej w kontekście energochłonności procesów produkcyjnych, co pozwala na wyodrębnienie obszarów, gdzie można koszty zminimalizować. Jednym z dobrych narzędzi jest oprogramowanie monitorujące zużycie, które potrafi również wykrywać źródła strat energii czy automatyzować jej wyłączanie, gdy jest niewykorzystywana, a mimo to pobierana.

Przykłady rozwiązań oszczędzających energię

Rynek technologiczny oferuje wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają oszczędzać energię. Jednym z nich jest inteligentne oświetlenie, które można skonfigurować tak, aby światło włączało i wyłączało się automatycznie w pomieszczeniach, w których nie przebywa żadna osoba. Innym rozwiązaniem są specjalne systemy klimatyzacyjne, pozwalające na efektywną regulację temperatury w pomieszczeniach.

Inteligentne czujniki i zarządzanie energią w czasie rzeczywistym

Tego typu rozwiązanie można zaimplementować patrząc na to w szerszej perspektywie - poprzez montaż inteligentnych czujników służących do monitorowania różnych parametrów w pomieszczeniach, takich jak temperatura, wilgotność, natężenie światła czy ruchu. Takie detektory znajdą swoje zastosowanie m.in. w magazynach czy przestrzeniach biurowych, mogą one monitorować natężenie światła, co pozwala na automatyczne dostosowanie oświetlenia np. do aktualnych warunków pogodowych.

Oczywiście, zastosowanie inteligentnych czujników w firmie wiąże się z zaprojektowaniem odpowiedniego systemu, przygotowaniem urządzeń a także stworzeniem oprogramowania, które będzie “spinać” całość. Warto tu pomyśleć nad przeprowadzeniem wspomnianej analizy opłacalności, która pozwoli sprawdzić jaki jest czas zwrotu kosztów z inwestycji i oceni jej realną wartość.

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych w przedsiębiorstwach

Kolejnym ze sposobów ograniczenia wydatkowania energii jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. W ostatnich latach ceny paneli spadły i zaczynają być coraz bardziej przystępne dla małych i średnich firm. Aby jeszcze bardziej uwydatnić korzyści płynące z korzystania z fotowoltaiki warto wesprzeć ją użyciem inteligentnego systemu sterowania panelami, który może być skorelowany z mechanizmem zarządzania poborem energii w czasie rzeczywistym.

W jaki sposób zarządzanie poborem energii w czasie rzeczywistym pozwala na osiąganie oszczędności? Przede wszystkim, umożliwia stały monitoring poboru energii w poszczególnych urządzeniach oraz w całym budynku. Dzięki temu można śledzić ile prądu zużywają konkretne sprzęty, a także identyfikować sytuacje, w których marnotrawi się energię. Gdy firma to zauważy (poza wspomnianymi już krokami), może wdrożyć działania mające na celu pracę nad zmianą nawyków pracowników. Gdy masz na to środki inwestuj w nowoczesny sprzęt i wyższe klasy oszczędnościowe oraz rozwiązania “szyte na miarę”, które będą przygotowane bezpośrednio dla Twojego przedsiębiorstwa.

Jeśli masz ograniczony budżet szukaj alternatyw, które zostały już sprawdzone w innych firmach. Najbardziej energochłonne procesy produkcyjne przenieś na godziny, gdy obowiązuje taryfa nocna. Zajmij się również odpowiednią termoizolacją budynku. Zoptymalizuj oświetlenie poprzez użycie LED-ów i zadbaj o źródło światła naturalnego, co nie tylko zaoszczędzi Ci sporo pieniędzy, ale również będzie miało pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników.

Inwestowanie w badania i rozwój

Zwróć uwagę na badania i rozwój, jeśli masz zaplecze finansowe zainwestuj w dział R&D. To właśnie tam powstają nowe pomysły i rozwiązania, które pozwalają na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie swoich zasobów. Dział R&D powinien mieć zatem środki na rozwijanie swoich projektów oraz na przeprowadzanie testów prototypów, możesz również powierzyć te zadania zewnętrznemu wykonawcy.

Podsumowując, oszczędzanie energii w firmie jest bardzo ważne z wielu powodów - pomaga w obniżeniu kosztów, poprawie wydajności, zmniejszeniu emisji CO2 i wzmocnieniu wizerunku firmy jako podmiotu odpowiedzialnego społecznie (CSR). Nowoczesne technologie, takie jak inteligentne systemy zarządzania energią, automatyzacja, energetyczne systemy zarządzania budynkiem, fotowoltaika czy magazynowanie energii, stanowią kluczowe narzędzia dla firm, które chcą zrealizować swoje cele związane z wdrożeniem oszczędności.

Dział R&D (badawczo – rozwojowy) może być dobrym rozwiązaniem dla innowacyjnych firm, które chcą wykorzystać potencjał nowych technologii i jednocześnie zmodernizować swoje przedsiębiorstwo pod kątem optymalizacji kosztów energetycznych. Warto przeprowadzić analizę opłacalności, aby upewnić się, że inwestycje w oszczędzanie energii są warte swojej ceny. Amortyzacja kosztów może pomóc w zredukowaniu kosztów inwestycji w dłuższej perspektywie. W obecnej sytuacji geopolitycznej, w której ceny surowców energetycznych są coraz bardziej niestabilne, oszczędzanie energii staje się jeszcze bardziej istotne - zarówno dla państw, firm jak i zwyczajnych ludzi. Zabezpiecz swoją przyszłość, myśl o kluczowych aspektach z wyprzedzeniem.

Przeczytaj również

Projektowanie innowacji | 18.04.2024

Ulepszanie istniejących urządzeń – strategie i metody zwiększania wartości dla klienta

Świat zmienia się bardzo szybko. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że czas życia produktu skraca się....

Czytaj więcej

Projektowanie innowacji | 09.04.2024

Wprowadzanie nowych technologii – jak pozostać konkurencyjnym na dynamicznym rynku?

Współczesny rynek urządzeń elektronicznych to ogrom szybko zmieniających się trendów oraz wysokich oczekiwań zarówno odbiorców...

Czytaj więcej

Projektowanie innowacji | 09.04.2024

Nanotechnologia w elektronice – jak usługi R&D wpływają na rozwój miniaturyzacji i poprawę wydajności urządzeń?

W pracach badawczo-rozwojowych nad nowymi urządzeniami elektronicznymi warto sięgać po najnowocześniejsze techniki i metody. Jednym...

Czytaj więcej