fbpx
Wróć do wszystkich postów
prototyp urzadzenia elektroniczne
. . | 05.02.2024

Prototyp produktu – dlaczego nie możesz pominąć tego etapu?

Proces rozwijania i wdrażania udoskonaleń produktu wymaga wcześniejszego sprawdzenia jego niezawodności, przydatności i innych względnych, jakie będą miały wpływ na jego funkcjonalność, produktywność i efektywność sprzedaży. Jaką rolę w procesie rozwoju produktu odgrywa prototyp?

Prototyp – czym jest?

Jak powstaje produkt, który może przedstawiony zostać szerszej publiczności? Opiera się na prototypie, czyli wstępnej wersji produktu, który jest zmieniany, dopracowywany i optymalizowany pod kątem założeń, jakie ma spełniać. Inaczej mówiąc, jest to pierwszy egzemplarz produktu, na którym wykonuje się testy, badania, którego funkcjonalności są odejmowane i dodawane, którego wygląd zmieniany jest tak, by powstały wyrób był jak najdoskonalszy.

Prototyp – jego rola w procesie wytwórczym

Prototyp jest wstępnym produktem, który poddawany jest szeregowi testów i badań. Prototyp weryfikuje produkt pod względem:
• odwzorowania projektu,
• zgodności z charakterystyką techniczną,
• zgodności z wymogami eksploatacyjnymi i funkcjonalnymi,
• ergonomii wykonania,
• wyglądu i estetyki,
• wymagań potencjalnych klientów,
• występowania braków i niedoskonałości w funkcjonalnościach,
• występowania wad.

Prototyp – dlaczego konieczne jest jego stworzenie?

Tworzenie projektu urządzenia elektronicznego z pominięciem fazy prototypowania jest bardzo ryzykownym przedsięwzięciem, w szczególności w branży elektronicznej. Dzięki prototypom elektroniki możliwe jest wychwycenie niedoskonałości w projekcie, ewentualnych wad produktu, które uniemożliwiałyby korzystanie z niego w sposób nieefektywny, niezgodny z założeniami.

Testy i badania – także z udziałem klientów – umożliwiają sprawdzenie na prototypie realizowanej koncepcji, dopasowanie jej do potrzeb rynkowych, udoskonalenie projektu i procesu technologicznego.

Prototyp daje zatem wszechstronne spojrzenie na produkt, buduje przestrzeń wymiany spostrzeżeń, debaty nad pomysłami i rozwiązaniami. Jest to szczególnie ważne przy wdrażaniu nowoczesnych technologii, systemów integrujących czy systemów przetwarzających dane, wymagających niezwykłej precyzji, efektywności i niezawodności.

Zastosowanie prototypu w procesie rozwoju produktu umożliwia idealne dopasowanie produktu do założeń zamawiającego i klienta. Pominięcie go może skazać produkt na porażkę lub spowodować wysokie straty finansowe – nie należy zatem zapominać o jego wartości w kreowaniu produktu końcowego.

Przeczytaj również

Projektowanie innowacji | 18.04.2024

Ulepszanie istniejących urządzeń – strategie i metody zwiększania wartości dla klienta

Świat zmienia się bardzo szybko. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że czas życia produktu skraca się....

Czytaj więcej

Projektowanie innowacji | 17.05.2024

Na czym polega projektowanie innowacji?

Technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, dlatego projektowanie innowacji jest nieodzownym elementem dla firm z...

Czytaj więcej

Projektowanie innowacji | 06.05.2024

Z czego składa się system sterowania?

System sterowania to niezbędny element wielu dziedzin przemysłu. Zaczynając od automatyki, a kończąc na zaawansowanych...

Czytaj więcej