fbpx
Wróć do wszystkich postów
internet rzeczy
. . | 05.02.2024

Jak Internet Rzeczy wpływa na rozwój produktów elektronicznych?

Elektryczność, telekomunikacja, szybka kolej – dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia, mimo iż kiedyś zrewolucjonizowały nasz świat. Teraz ciężko nam funkcjonować bez udostępniania danych przez internet oraz połączenia między urządzeniami, które często możemy kontrolować nawet za pomocą naszego smartfona. Za rozwój produktów elektronicznych w dużej mierze odpowiada Internet Rzeczy.

Internet Rzeczy – jak rewolucjonizuje nasz świat?

IoT (Internet of Things) jest nowoczesną koncepcją, która pozwala na wymianę informacji, składowanie, a także przetwarzanie danych przez urządzenia, bez nakładu pracy człowieka, tzn. dzięki sieci komputerowej lub instalacji elektrycznej. Nie zdajemy sobie sprawy, że korzystając z bezprzewodowych technologii, np. Wi-Fi, Bluetooth czy sieci komórkowej (3G, 4G itd.) jesteśmy użytkownikami IoT, mimo iż zupełnie nie przywiązujemy do tego uwagi. Wykorzystywanie urządzeń w tej technologii staje się niezwykle popularne, ponieważ wpływa na wydajność, bezpieczeństwo i redukcję kosztów w przemyśle.

Zadaniem IoT jest tworzenie nowoczesnych przestrzeni w różnych sektorach, np. transporcie, energetyce, medycynie. Przemysł 4.0 tworzy przyjazny ekosystem dla małych i dużych firm, integrując maszyny, systemy i sposoby wprowadzania zmian w procesach produkcyjnych. Inquel to firma, która specjalizuje się w projektowaniu i wprowadzaniu na rynek nowych produktów elektronicznych, implementując w nich rozwiązania technologii IoT.

Wpływ IoT na rozwój produktów elektronicznych

Dzięki IoT urządzenia stają się kompatybilne ze sobą. Wiele z nich posiada połączone systemy czujników wykrywających i alarmujących o możliwości wystąpienia awarii. Niektóre produkty, np. wykorzystywane w transporcie, posiadają technologie monitorowania temperatury i informowania o wszelkich nieprawidłowościach w tym zakresie. To tworzenie systemu połączeń już na etapie produkcji, dzięki temu mamy szansę budowania inteligentnych miast czy skomunikowanej logistyki.

Internet Rzeczy staje się nieodzowną częścią naszego życia, zauważymy go dziś wszędzie wokół siebie, chociażby w urządzenia smart home, czyli nowoczesnych pralkach, odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza, telewizorach, a nawet żarówkach. To system, który ma dziś ogromny wpływ na nasze życie i rozwój produktów elektronicznych. Jeśli chcesz zmodernizować urządzenia elektroniczne produkowane w Twojej firmie, tak by mogły korzystać z nowoczesnych rozwiązań, skonsultuj się z naszym ekspertem, który odpowie na Twoje pytania.

Przeczytaj również

Projektowanie innowacji | 18.04.2024

Ulepszanie istniejących urządzeń – strategie i metody zwiększania wartości dla klienta

Świat zmienia się bardzo szybko. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że czas życia produktu skraca się....

Czytaj więcej

Projektowanie innowacji | 17.05.2024

Na czym polega projektowanie innowacji?

Technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, dlatego projektowanie innowacji jest nieodzownym elementem dla firm z...

Czytaj więcej

Projektowanie innowacji | 06.05.2024

Z czego składa się system sterowania?

System sterowania to niezbędny element wielu dziedzin przemysłu. Zaczynając od automatyki, a kończąc na zaawansowanych...

Czytaj więcej